Adaptacja

DSCN9875Przygotowanie dziecka do pobytu w przedszkolu to zadanie bardzo ważne i jednocześnie nie zawsze łatwe. W czasie adaptacji Rodzice wraz z dziećmi mogą bezpłatnie uczestniczyć w życiu przedszkola. Adaptacja to doskonała okazja, aby dziecko w spokojny sposób mogło poznać środowisko przedszkola – nauczycieli, nowe miejsca – sale, plac zabaw, zabawki, oraz atmosferę naszej placówki.

Zajęcia adaptacyjne mają na celu usamodzielnianie dziecka i pokazanie mu ile radości daje wspólna zabawa z rówieśnikami. Nasze wspaniałe ciocie pomogą każdemu dziecku bezstresowo wkroczyć w świat grupy przedszkolnej.

Podczas zajęć adaptacyjnych wprowadzamy trójstopniową metodę usamodzielniania się dziecka, dzięki której tworzy sobie ono pozytywny obraz przedszkola i przygotowuje się do rozstania z opiekunem bez obaw i stresu, świadome, że pozostanie w gronie przyjaciół.

I etap - na początku w zajęciach adaptacyjnych wraz z dzieckiem uczestniczy Rodzic wspierając je w zabawie w gronie rówieśników (1 i 2 dzień adaptacji)

II etap - rodzic staje się obserwatorem  dziecka w grupie rówieśników, w sytuacjach „kryzysowych” wspiera go swoją obecnością  (3 i 4 dzień adaptacji)

III etap - dziecko uczestniczy w zajęciach samodzielnie bez Rodziców ( 5 dzień adaptacji)

Wszystkim Rodzicom nowych przedszkolaków życzymy wytrwałości.

Zespół Przedszkola Maja